Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki -> WILKI W NASZYCH NORACH DOLNOSLĄSKICH (tak podaje G.Wyborcza
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 20:55, 07 Paź 2008    Temat postu: WILKI W NASZYCH NORACH DOLNOSLĄSKICH (tak podaje G.Wyborcza

W Borach Dolnośląskich pojawiły się wilki. - To największe skupisko tych drapieżników w zachodniej i środkowej Polsce - mówią przyrodnicy.
SERWISY
Zwierzaki
- Jeszcze kilka lat temu był tu tylko jeden wilk, a teraz są dwie watahy i dwa pojedyncze osobniki, w sumie trzynaście zwierząt - mówi biolog i leśnik Robert Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", które zajmuje się badaniami polskich drapieżników.

Biolodzy przewędrowali latem 600 km dolnośląskich ścieżek, szukając wilczych śladów. Monitoring zakończyli w sierpniu. Znaleźli tropy, ziemię zrytą pazurami (między opuszkami wilczych łap znajdują się gruczoły wydzielające substancje, którymi wilki znaczą teren) oraz odchody, z których naukowcy pobrali próbki do badań genetycznych. Dzięki nim wiadomo, że drapieżniki przewędrowały do nas tzw. korytarzami ekologicznymi, czyli leśnymi ciągami, ze wschodu: z Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Roztocza i Karpat. Świetnie się tu czują, bo Bory Dolnośląskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, zasobny w wilczy pokarm: jelenie, dziki, sarny. Mają więc pożywienie, przestrzeń (jedna wataha potrzebuje 250 km kw. do swobodnego życia) oraz spokój. Spora część borów to dawne poligony poradzieckie, na które turyści się nie zapuszczają.



- Widziałem ostatnio tropy wilczego szczenięcia - przyznaje Marek Cieślak, dyrektor Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, który wchodzi w skład Borów. - Dla człowieka nie są groźne. To raczej człowiek zagraża wilkowi, zwłaszcza że kłusownicy działają pełną parą. Zakładają wnyki, w które łapią się nawet stukilowe dziki.

- Wilki unikają ludzi, bo my dla nich po prostu śmierdzimy - dodaje Robert Mysłajek. - Nawet na kilometr potrafią wyczuć nasz zapach, który oznacza dla nich coś obrzydliwego i niebezpiecznego. Polują nocą, w dzień chowają się w młodnikach, na wysepkach, na mokradłach. Mogłyby być niebezpieczne, gdyby były wściekłe, ale takiego ryzyka raczej nie ma. Zjadają te same szczepionki, które są zrzucane z samolotów dla lisów.

Dolnośląskie wilki podzieliły się terytorium: jedna wataha zajmuje Lasy Przemkowskie na południowo-wschodnim krańcu Borów, druga rodzina jest w części zachodniej, przy granicy niemieckiej, a dwa dorosłe osobniki, które dopiero będą zakładać własne rodziny, żyją w środkowej części.

Wilki w Borach Dolnośląskich już kiedyś były. - Wybito je tu co do sztuki w latach 50., kiedy partia zarządziła "wilczą akcję" - opowiada biolog. - Uważano je za szkodniki i zaplanowano, że zostaną wytępione w całym kraju. Truto je strychniną i luminalem, strzelano do nich, wybierano wilczęta z nor. Przy radach narodowych powołano komisarzy ds. zwalczania wilków. Wystarczyło przynieść wilczą skórę albo czaszkę, żeby dostać dużą nagrodę pieniężną. Ludzie oszukiwali, przynosząc psie czaszki, ale akcja się udała: w całym kraju ostała się wówczas tylko setka wilków.

Pojedyncze osobniki próbowały ponownie osiedlić się w Borach, ale nadal je wybijano. Całkowitą ochroną zostały objęte dopiero przed dziesięciu laty. Dziś w całym kraju żyje ok. 700 wilków; najwięcej w Karpatach, na Roztoczu i w puszczach południowo-wschodniej Polski.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" monitoruje populację wilka w zachodniej i centralnej Polsce od 2001 roku. Na pojedyncze osiadłe watahy biolodzy natrafili jedynie w Puszczy Rzepińskiej (Lubuskie), Lasach Wałeckich (Wielkopolska) i Puszczy Bydgoskiej.

Część wilków z Borów Dolnośląskich przepłynęła granicę na Nysie Łużyckiej i osiedliła się w Niemczech. Trzy watahy po pięć osobników oraz dwie pary mieszkają w Borach Mużakowskich (Muskauer Heide), m.in. na poligonach NATO. - Niemcy bardzo się nimi interesują, bo to największa w ich kraju populacja wilków. Jedyna, która osiadła i wciąż się rozmnaża - mówi Robert Mysłajek.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto 21:23, 07 Paź 2008    Temat postu:

No to niezwykła ciekawostka a zarazem strach na grzyby iść. Na szczęście grzybki już sie koncza i wtym roku wilka nie bedzie mi dane spotkac.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Śro 17:36, 08 Paź 2008    Temat postu:

To nie jest ciekawostka. Obserwacje wilka prowadzi się w naszych rejonach od kilku lat. On tyko wędruje.Obawa przed grzybami żadna.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Śro 21:32, 08 Paź 2008    Temat postu:

lw49 napisał:
To nie jest ciekawostka. Obserwacje wilka prowadzi się w naszych rejonach od kilku lat. On tyko wędruje.Obawa przed grzybami żadna.


W 2004 roku w Wymiarkach podczas Dni Borow Dolnoslaskich na sali GOKU Mieliśmy SYMPOZJUM PT : "SLADAMI WILKA " Delegacja z Niemiec zaproponowala wspolpracę ,temat zreferowali i mieli do rozdysponowania 150 tysiecy euro .Tlumaczem prelekcji Niemieckich Partnerow był Maciej Boryna ja prowadzilem wtedy to sympozjum .
Ku mojemu zdziwieniu Pracownicy Nadlesnictwa Wymiarek zakwestionowali obecnosc WILKOW NA TERENACH BOROW DOLNOSLASKICH .WYSZEDLEM WTEDY NA "GŁUPA" bo stwierdzono autorytatywnie ze wilkow nie ma a jedynie watachy błakających sie psow udomowionych ,ktore zdziczaly w Borach Dolnoslaskich .

Wspłpraca w tym temacie z Niemcami za Nysy nie miala wtedy sensu skoro WILKÓW U NAS NIE BYŁO i stweierdzali to LEŚNICZOWIE .

Po latach rysuje sie swietny temat ,ktory REGIONALNA FEDERACJA NA RZECZ ROZWOJU REGIONU BORY DOLNOSLASKIE ZE SZPROTAWY I CHICH planuje rozwinać i zacząć nowy etap wspołpracy z NIEMIECKIMI PARTNETRAMI realizując zaczety w Wymiarkach w 2004 roku temat "ŚLADAMI WILKA " Właśnie wczoraj rozmawialiśmy na ten temat.

Co pozytywnego daje promocja "ŚLADAMI WILKA W BORACH DOLNOSLĄSKICH " daje to ,że WILKI SA TAM GDZIE JEST SRODOWISKO NATURALNE , W MIARE CZYSTE EKOLOGICZNIE , ORAZ ZNAJDUJE SIE DUŻO ZWIERZYNY DZIKIEJ .Wilki zrobia nam promocje REGIONU samym faktem wystepowania na tych terenach
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin