Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna
Home FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki -> Milo powspominać .jak było>>> taki entuzjazm zmarn
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob 14:27, 22 Mar 2008    Temat postu: Milo powspominać .jak było>>> taki entuzjazm zmarn

I DNI BORÓW DOLNOŚLĄSKICH !!!

WYMIARKI`2003



Na dni 31 maja oraz 1 czerwca 2003 r. przypadła organizacja przez gminę Wymiarki I Dni Borów Dolnośląskich. Tematami ekorozwoju i promocji gmina zajęła się na poważnie dopiero w grudniu 2002 r., a decyzja organizacji tejże imprezy zapadła w marcu 2003. Jak widać narzucono tu zawrotne tempo. Aby zasłużyć sobie na prawo organizowania Dni Borów, władze gminy wykonały szereg działań, mających na celu nadgonić zaległości promocyjne i proturystyczne. Z pomocą wójtowi Zdzisławowi Lubasowi przyszło Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha reprezentowane przez Macieja Borynę, które opracowało oryginalny program rozwoju agroturystyki i promocji przy zaangażowaniu minimalnych środków. W ciągu zaledwie jednego miesiąca: zaprojektowano i uaktywniono gminną stronę internetową, wydano turystyczny folder gminy i zarys historii gminy. M.Boryna wraz z pracownikami oświaty zorganizował powstanie gminnej Izby Historii i punktu informacji turystycznej. Zaprojektował logo turystyczne gminy nawiązujące do lokalnych uwarunkowań, wytyczył ciekawy szlak turystyczny - tzw. „Szklany Szlak” obejmujący największe atrakcje przyrodnicze i zabytkowe gminy. Trasa szlaku dostępna jest na kartce pocztowej, na której odwrocie można otrzymać pamiątkowy stempel ze wspomnianym logo turystycznym gminy. Ponadto zaktywizowano kilku mieszkańców do prowadzenia działalności agroturystycznej. Wkrótce powstaną parking turystyczny i tablica z mapą gminy i jej atrakcjami.

Organizacja I Dni Borów Dolnośląskich to wysiłek nie tylko wójta, ale przede wszystkim zaangażowanej społeczności gminy. Dużo trudu włożyli w to m.in. pani Antonina Janus odpowiadająca w urzędzie za promocję, pracownicy kulturalni, nauczyciele i uczniowie. Swój wkład posiadają także Nadleśnictwo Wymiarki, Ochotnicza Straż Pożarna. Wygląda na to, że Wymiarki budzą się z blisko 60-letniego snu i znów zapisują złotymi literami dzieje swojej gminy.

Pierwszy dzień obchodów otworzyło sympozjum specjalistyczne nt. „Obawy i możliwości rozwoju gmin Borów Dolnośląskich”, które otworzył wójt Z.Lubas traktując o potrzebie wspólnej promocji gmin na rzecz jednego regionu - Borów Dolnośląskich. Z interesujących wystąpień należy ponadto wymienić wykład pana Jerzego Stachurskiego z Bobrowic odnośnie korzyści płynących z uprawy wierzby energetycznej oraz Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” o potwierdzonych możliwościach tworzenia nowych miejsc pracy w oparciu o wykorzystanie turystyczne Borów Dolnośląskich. Charakterystykę Nadleśnictwa Wymiarki, jednego z największych w traktowanym regionie, przybliżył słuchaczom zastępca Nadleśniczego - pan Koszałko. Na sympozjum byli obecni ponadto samorządowcy, przedstawiciele ARR, PTTK, OSP, właściciele gospodarstw agroturystycznych. Odczyty wspomagano prezentacjami video i projekcyjnymi. Nad porządkiem przebiegu sympozjum czuwał prezes TBD - M.Boryna.

Sala wykorzystana na sympozjum była przepięknie udekorowana. Już na wejściu uczestnicy otrzymywali foldery informacyjno-promocyjne, na ścianach prezentowano przedwojenne pocztówki Wymiarek pochodzące ze zbiorów pana Mariana Świątka. Nadleśnictwo Wymiarki przygotowało wystawę fotograficzną przedstawiającą skutki kłusownictwa w lesie, a tutejsi wędkarze pokazywali zasuszone rybne trofea pochodzące z tutejszych wód. Podczas przerwy uczestnicy sympozjum degustowali lokalne wędliny, pieczywo i wypieki. Uczestnicy sympozjum uznali je za wartościowe i godne organizowania w kolejnych latach, aby móc wspólnie kreować politykę rozwoju i promocji Ziemi Borów Dolnośląskich.

Na rogatkach gminy przyjezdnych witały kolorowe transparenty. Na festynie goszczono grochówką, kiełbaską, szaszłykami, kaszanką i piwem. Tego samego dnia na stadionie w Wymiarkach odbył się wielki turniej piłki nożnej lubuskich nadleśnictw.

Na kolejny dzień przewidziano imprezy sportowe w terenie oraz występy artystyczne pieczołowicie przygotowane przez szkoły i urzędową komórkę ds. informacji europejskiej. Prezentowano lokalne wyroby rękodzielnicze. Na wspólnym stoliku prezentowano materiały informacyjno-promocyjne gmin Borów Dolnośląskich. Wielkim momentem było odsłonięcie przed budynkiem urzędu gminy drewnianego monumentu przedstawiającego jaskółkę, która oprócz nawiązywania do Unii Europejskiej ma wskazywać na leśny charakter gminy.

Gminie Wymiarki należą się wielkie słowa uznania za propagowanie pożytecznej idei i gratulacje za udaną imprezę.



29 maja 2003 r.:

Trwają intensywne przygotowania do obchodów I DNI BORÓW DOLNOŚLĄSKICH.
Gmina Wymiarki wielokrotnie wita na łamach prasowych oraz w TV Poznań.
Podczas obchodów I Dni BD przed budynkiem UG zostanie odsłonięty nawiązujący do Unii Europejskiej drewniany pomnik przedstawiający jaskółkę. W końcu przed urzędem będzie stało coś ładnego, a i związanego bądź co bądź z leśnym charakterem gminy.
Jest już gotowy fragment gminnego szlaku turystyczno-krajoznawczego SZKLANY SZLAK. Projekt szlaku: patrz MAPKA. Szlak powinien zostać ukończony w czerwcu br. i zostanie do niego opracowany folder. W planach ponadto jest wykonanie kolorowej tablicy z mapą i atrakcjami gminy, parking turystyczny z ławami...
Wielkie słowa uznania należą się pracownicom gminnej biblioteki, które bardzo poważnie potraktowały tworzenie Izby Historii przygotowując pierwszą ekspozycję i pozyskując eksponaty. O istnieniu Izby informuje tablica zawieszona na zewnątrz budynku. Izbę odwiedziła już grupa z Niemiec. Za jakiś czas zostanie wydana mała publikacja o eksponatach (w jęz. polskim i niemieckim). Stare przedmioty podarowali też obecny i były wójt gminy. M.in. książka pracy piekarni w Wymiarkach 1934-1936 r. Interesujący jest drewniany krzyż z wypalanymi inskrypcjami, butelka z wymiarkowskiego browaru Brauerei Wiesau, metalowy chlebak, fragment maselnicy, lampy naftowe, rośnie zbiór publikacji. Oby dopisali mieszkańcy, w końcu jest już przecież miejsce, gdzie można pochwalić się posiadanymi dotychczas w domu ciekawymi przedmiotami. Najlepiej przysłużą się gminie, gdy będą je mogli podziwiać wszyscy. Izba Historii to naprawdę wielka rzecz.
Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha przyznające tytuł GMINY TURYSTYCZNEJ BORÓW DOLNOŚLĄSKICH (patrz strona: [link widoczny dla zalogowanych]) oświadczyło, że na pierwszym miejscu zostaną rozpatrzone kandydatury gminy Wymiarki i gminy Przemków (woj. dolnośląskie).
Gmina Wymiarki posiadając własną stronę internetową jest zgłoszona na witrynie regionalistów BORY DOLNOŚLĄSKIE. Strona weźmie ponadto udział w konkursie na najlepszą witrynę turystyczną gmin BD.
Zgłaszają się nowi chętni do prowadzenia gospodarstw agroturystycznych. W przyszłości nie obędzie się bez zawiązania związku branży agroturystycznej, dzięki czemu będzie można w zorganizowany sposób planować rozwój turystyki w gminie i wspólnym głosem przemawiać na forum władz gminnych. Gospodarstwa agroturystyczne mogą tworzyć także swojego rodzaju spółdzielnie pracujące na zasadzie, np. jeden ma kwatery, drugi piecze domowy chleb, jeszcze inny oprowadza wycieczki po szlaku itp.
Jednym słowem mieszkańcy gminy Wymiarki otrzymali wielką szansę! Inni już patrzą z zazdrością.


Od 25 kwietnia 2003 r.:

Gmina posiada swoją własną stronę internetową
Gmina posiada swój pierwszy folder informacyjno - promocyjny
Gmina posiada swoje pierwsze opracowanie historyczne pt. „Zarys dziejów gminy Wymiarki” HISTORIA ZABYTKI
Został zawiązany gminny Punkt Informacji Turystycznej INFORMACJA TURYSTYCZNA
Zaczęto organizować gminną Izbę Historii IZBA HISTORII


TURYSTYCZNE WYMIARKI

art. do ZGR z 13.05.2003 r.



W ostatnich numerach pisano już o agroturystycznych aspiracjach gminy Wymiarki. Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha napisało dla gminy program rozwoju właśnie tej branży. Ambitne plany nie trafiły do szuflady, lecz mimo skromnego budżetu wiejskiej gminy przystąpiono do ich optymalnej realizacji. Dziś wiadomo, że w takim tempie jak działają Wymiarki uda się nadrobić turystyczno-promocyjne zaległości, a nawet co niektórych bezkonkurencyjnie prześcignąć.

Od kwietnia br. funkcjonuje gminna strona internetowa, co w dzisiejszych czasach jest co prawda standardem, ale wcześniej Wymiarki takiej nie miały. Strona jest bardzo praktyczna, a zwłaszcza pod kątem prezentacji turystycznych atrakcji gminy. Dowiemy się z niej m.in. o najciekawszych zabytkach, walorach przyrodniczych, szlakach wędrownych, możliwościach noclegu (http://ugwymiarki.w.interia.pl).

Przy bibliotece utworzono punkt informacji turystycznej, w którym zainteresowani otrzymają stosowne foldery, także w języku niemieckim, a przeszkolony pracownik udzieli wszelkich informacji związanych z interesującym pobytem na terenie gminy i zakwaterowaniem.

Pokuszono się także o stworzenie Izby Historii, co znacznie podniesie prestiż Wymiarek i będzie równocześnie kolejną atrakcją dla gości. Mieszkańcy gminy, a przede wszystkim uczniowie, będą mogli poznać dzieje swojego miejsca zamieszkania, oglądać eksponaty, a przez to na przyszłość lepiej rozumieć lokalne uwarunkowania. Izba będzie filią Muzeum i Archiwum TBD dla Ziemi Borów Dolnośląskich w Szprotawie.

Maciej Boryna z TBD zdobył i przetłumaczył z niemieckiego zarys dziejów Wymiarek, co zaowocowało wydaniem małej broszurki. Odtąd każdy zainteresowany otrzyma komplet informacji historycznych o gminie oraz namiary na inne źródła.

Kto ostatnio przejeżdżał przez Wymiarki lub Witoszyn Dolny, ten musiał zauważyć szlak turystyczny czerwony. Jego przebieg został skrzętnie przemyślany, tak by wędrujący rzeczywiście miał co podziwiać. Specjaliści z TBD dokładnie zbadali okolicę, wyszukując wiele walorów. Tak oto na terenie gminy znajduje się jeden z najstarszych potwierdzonych pisemnie kościołów, (aż) 3 krzyże pokutne, starożytny kurhan, wiatrak typu holenderskiego z połowy XIX w., Góry Cygańskie z legendarną Górą Czarownic, nieistniejąca Oberża Morderców, kościół poewangelicki i zabytkowy kościół katolicki. Ponadto można odwiedzić Hutę Szkła Wymiarki i podglądnąć jak powstają wyroby ze szkła. Na szlaku przewidziano odpoczynek pod leśną wiatą, nieopodal ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Nadleśnictwa Wymiarki. Na terenie gminy znajdują się śródleśne zbiorniki wodne, a co za tym idzie przyrodnicy zaobserwują na nich przeróżne gatunki ptactwa wodnego, w tym egzemplarze chronione. Ewenementem przyrodniczym jest chroniony rak błotny osiągający duże rozmiary. Małą lokalną perełką jest także kasztan jadalny, a w ogóle wjeżdżając do Wymiarek wita nas urocza zacieniona kasztanowa aleja. Podziw budzą również wille dawnych właścicieli huty szkła oraz stare stylowe leśniczówki z herbami rodowymi. - Prawda, że aż nadto jak na małą ukrytą w borach gminę.

Do przyjmowania wczasowiczów przygotowują się gospodarstwa. Najdalej zaawansowana jest pani Lucyna Smoczyńska z Witoszyna Dolnego, która ponad bazę noclegową będzie miała w ofercie kąpielisko i pole namiotowe. Wójt gminy inż. Zdzisław Lubas zorganizował niedawno dla mieszkańców spotkanie ze specjalistami od agroturystyki. Promocja gminy z ramienia urzędu spoczywa głównie na bakach pani Antoniny Janus. W Wymiarkach corocznie będą odbywać się Dni Borów Dolnośląskich, - z sympozjami przyrodników, wystawami, sportowymi imprezami terenowymi, występami artystycznymi i dobrą zabawą. Plany rozwojowe gminy na tym się skończą - zapewnia Z.Lubas.

Tak więc zapraszamy na lato do Wymiarek. Na zakończenie warto dodać, że w całych Borach Dolnośląskich tylko tu w latach 30-tych XX w. wzniesiono halę leżakową dla osób z chorobami płuc, doceniając lecznicze właściwości lokalnego powietrza.





WYMIARKI ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ

art. do ZGR z 1.02.2003 r.



Gmina Wymiarki chce zmienić swoje oblicze. Siedem niewielkich wiosek ukrytych pośród lasów Borów Dolnośląskich nie wygląda imponująco, jeśli się spojrzy przez pryzmat wielkich możliwości przemysłowych. Choć Huta Szkła Wymiarki jest tu wielce chlubnym wyjątkiem, a cała okolica posiada bogate historyczne tradycje szklarskie. Nowy wójt gminy inż. Zdzisław Lubas dostrzega jednak potencjalne szanse na rozwój gminy w oparciu o eksponowanie lokalnych walorów przyrodniczych i zabytkowych. Na dzień dzisiejszy w gminie nie ma nic, co wiązałoby się z obsługą małego ruchu turystycznego, stąd mamy wiele do zrobienia - mówi Z. Lubas. - Gmina nie należy do bogatych, więc jesteśmy niemalże skazani na wykorzystanie tego co mamy. A jest co pokazać. Główną ideą jest stworzenie agroturystycznej bazy urlopowej dla mieszkańców Żar, Żagania i gości z Niemiec. Do przejścia granicznego jest zaledwie kilkanaście kilometrów. W połowie grudnia ub.r. wójt zwrócił się o pomoc doradczą do Towarzystwa Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha, które specjalizuje się w tworzeniu infrastruktury turystycznej i promocji w tym regionie. Przy urzędzie wójta powstał Komitet ds. Rozwoju Agroturystyki i Promocji. Agenci z TBD zaczęli penetrację terenu i „wielkie szperanie”. Najważniejsze, że wójt ma pewną wizję i wierzy w jej sens i realizację - mówi Maciej Boryna, Prezes TBD. Gdybyśmy sami nie wierzyli w możliwości ekorozwojowe Wymiarek, nie przyłączylibyśmy się do wójtowskiego Komitetu - ciągnie dalej Jan Ryszawy, Wiceprezes TBD ds. ochrony przyrody. Komitetowi przyświeca zasada „maksimum efektów przy minimum nakładów”, aby nie nadwyrężyć szczupłych dochodów małej gminy. TBD do końca stycznia br. przygotuje program realnych propozycji oraz szczegółowy sposób jego realizacji, oferując się ponadto do odpowiedzialnego pilotowania programu. Co dokładnie powstanie w Wymiarkach, to strategiczna tajemnica. Można zdradzić tyle, że będzie wyposażony parking turystyczny, rozpoczną działalność gospodarstwa agroturystyczne, powstanie kąpielisko, zostaną wyznaczone szlaki turystyczne, powstanie izba historii, będzie można przyjrzeć się jak powstają wyroby ze szkła (!)... A to wszystko jeszcze na wiosnę br. Mamy wiele do nadrobienia w tej dziedzinie, to stąd tak szybkie tempo działania - mówi wójt Z.Lubas. - Zaoferujemy gościom spokojny i zarazem atrakcyjny urlop w dyskretnym zaciszu i leczniczym powietrzu Borów Dolnośląskich. Komitet przygotowuje do tego coś ekstra na skalę regionu, ale o tym kiedy indziej. Już wkrótce turystyczna gmina Wymiarki zawita na kolorowych folderach i w internecie.





WYMIARKI ODWIEDZĄ NIEMCY

art. do ZGR z 1.03.2003 r.



10 stycznia br. do wójta gminy Wymiarki inż. Zdzisława Lubasa przybyła dwuosobowa niemiecka delegacja reprezentująca dawnych mieszkańców gminy (do 1945 r. Wiesau). Zaprosił ich wójt za pośrednictwem Towarzystwa Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha organizującego w gminie agroturystykę i promocję. Przewodząca delegacji 65-letnia mieszkanka dawnych Wymiarek pani Schumann wręczyła na ręce wójta oryginalną kronikę hutnictwa szkła w Wymiarkach oraz kronikę gminy opracowaną przez ostatniego przedwojennego wójta.

Pani Schumann wyjechała z Wymiarek 1947 r., 2 lata po wojnie jej rodzice pracowali przy rozruchu huty już pod polską administracją. Co nieco pamięta jeszcze z języka polskiego, jak wspomina często jako dziecko bawiła się z polskimi rówieśnikami. Każdego roku odwiedza tu zaprzyjaźnioną rodzinę.

Delegacja z zaciekawieniem słuchała planów wójta Z.Lubasa odnośnie stworzenia w gminie bazy dla turystów i urlopowiczów. Niemcy zobowiązali się napisać o swojej wizycie i gminnych zamiarach w miesięczniku „Sagan-Sprottauer Heimatbriefe”, wokół którego skupiło się środowisko mieszkańców przedwojennego powiatu szprotawskiego, w tym mieszkańcy gminy Wymiarki. Z.Lubas wspomniał o możliwościach korzystnego inwestowania na obszarze gminy. Delegaci stwierdzili, że co prawda im samy wiek już nie pozwala na aktywne uczestniczenia w biznesie, ale ich dorosłe już dzieci mogą być zainteresowane przyjazdem w strony swoich przodków i ewentualnym zainwestowaniem w jakieś przedsięwzięcie. O tym również wspomni ich niemiecka gazeta. Najczęściej odwiedzają dawne rodzinne strony w miesiącach od maja do sierpnia. Delegacja przyjęła zaproszenie wójta, aby gminę odwiedziła dużo większa grupa, można by wtedy zorganizować spotkanie z dzisiejszymi mieszkańcami. Delegacja przyznała, że przedwojenni mieszkańcy w miarę możliwości chętnie zaangażowaliby się w niektóre inicjatywy i cieszą się, że zostali oficjalnie zaproszeni przez wójta na to spotkanie.

Przywiezione przez panią Schumann kroniki spoczną w gminnej bibliotece, tu bowiem już wkrótce powstanie izba historii ze stałą ekspozycją, a na półkach z książkami zostanie stworzony dział regionalny. Planuje się, aby także przy bibliotece zlokalizować przyszły punkt informacji turystycznej, gdzie każdy zainteresowany otrzyma dwujęzyczny przewodnik wraz z mapką. W pobliżu ma rozpocząć działalność pierwsze gospodarstwo agroturystyczne z małym kąpieliskiem. Tuż obok parking, duża tablica z mapą gminy - skąd szlak turystyczny będzie oprowadzał przybyszów po najciekawszych zakątkach gminy. Maciej Boryna i Jan Ryszawy z TBD zapewniają, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gmina będzie mogła otworzyć swoje bramy dla turystów u progu nadchodzącego sezonu letniego.

............................
Szperajac w google natknalem sie na ten opis ...potwierdzam ze tak bylo i moglo byc wszystko zrealizowane .. och.. przekorna gmino Gmino Wymiarki ... pozostaje się tylko modlic nad Toba . .....
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum GMINA WYMIARKI FORUM Strona Główna -> Gmina Wymiarki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

"Blades of Grass" Template by Will Mullis Developer News
Regulamin